· Masaż Limfatyczny ·

inaczej zwany drenażem limfatycznym służy poprawieniu przepływu chłonki w układzie limfatycznym. Jest obecnie najbardziej efektywną metodą leczenia obrzęku. Drenaż limfatyczny wpływa korzystnie na przepływ chłonki, likwidację obrzęków zastoinowych i zapalnych, usprawnienie transportu soli mineralnych i wody oraz procesów immunologicznych. Polega na masażu przy użyciu technik głaskania, rozcierania i ugniatania w taki sposób aby przepchnąć zalegającą chłonkę w kierunku węzłów chłonnych.

Drenaż limfatyczny nie ma wiele wspólnego z tradycyjnym masażem. Wymaga większej precyzji i płynność ruchu, który „przepycha” limfę i udrażnia węzły chłonne.

Prawidłowo wykonany zabieg polega na dotykaniu w określony sposób ciała i rozciąganiu go w ściśle określonym porządku.


Dzięki temu właśnie ma on zbawienny wpływ na nasze zdrowie.

Twórcą drenażu limfatycznego był duński lekarza Emil Vodder.

Badania nad tą metodą masażu zajęły medykowi ponad 25 lat, ale zakończyły się sukcesem. Emil Vodder zauważył, że poddanie temu zabiegowi osób z zaburzeniami gospodarki wodnej w mięśniach, ze zmianami skórnymi czy z zapaleniem zatok, przynosi doskonałe rezultaty.

Większość chorych udało się całkowicie wyleczyć.


Nic więc dziwnego, że metoda ta do dziś jest stosowana na całym świecie, a w ciągu ostatnich lat zrobiła się jeszcze bardziej popularna.

Masaż limfatyczny