· HIRUDOTERAPIA ·

Nazwa  pochodzi od łacińskiej nazwy pijawki - HIRUDO (Pijawka) i  słowa terapia -> leczenie. Do hirudoterapii mogą być wykorzystywane wszystkie pijawki należące do gatunku Hirudo medicinalis.
Może to być: 
pijawka lekarska apteczna  posiadająca na dole strony grzbietowej dwie linie w kolorze oranżowym z równomiernie powtarzającymi się rozszerzeniami. Strona brzuszna tej pijawki ma kolor oliwkowo-zielony z czarnymi paskami po bokach.
pijawka lekarska lecznicza posiadająca na stronie grzbietowej cztery parzyście położone linie z powtarzającymi się rozszerzeniami wypełnionymi czarnymi punktami w formie kropli. 
pijawka lekarska orientalna (Hirudo medicinalis orientalis) barwy ciemno zielonej z czterema liniami koloru oranżowego pokrytymi równomiernie czarnymi czworobocznymi punktami. Brzuszek tej pijawki jest czarny (ciemny) i pokryty równomiernie zielonymi punktami. Ta pijawka w Polsce w środowisku naturalnym nie występuje. 

Pijawki nie stanowią panaceum na wszystkie choroby, ale skutecznie leczą:

choroby i bóle serca nadciśnienie choroby płuc i oskrzeli choroby przewodu pokarmowego choroby wątroby żylaki zakrzepowe zapalenie żył chorobę niedokrwienną trudno gojące się rany hemoroidy choroby kobiece zapalenie korzonków bóle stawów obrzęki krwiaki i zakrzepy choroby nerek prostatę choroby kręgosłupa (bóle)  


Przeciwwskazaniem  do przeprowadzania hirudoterapii są:

anemia
hemofilia
uczulenie na hirudozwiązki
wiek poniżej 15 lat

Pijawka wprowadza do organizmu ponad 100 związków. Z ważniejszych o jakich należałoby wspomnieć:

hirudina - Hirudyna-białko o działaniu przciwkrzepliwym należące do bezpośrenich inhibiotrów trombiny . Zapobiega krzepnięciu krwii.

hementyna - jest fibrynogenolitycznym enzymem, zdolnym zapobiegać krzepnięciu krwi oraz rozkładać (inkoagulować) utworzone już zakrzepy. Produkowana jest w dużych ilościach przez oba gruczoły ślinowe pijawki Haementeria ghiliani. Z obu gruczołów ślinowych pijawki Haementeria ghilianii można wyekstrahować do 4,5 mg białka, z którego 2,8% to hementyna. Jedna pijawka zawiera hementynę zdolną inkoagulować do 300 ml krwi.

eglina - substancja przeciwzapalna.

hialuronidaza - jest substancją o podwójnym działaniu. Jest silnym antybiotykiem oraz czynnikiem umożliwiającym szybkie przenikanie przez błony komórkowe sąsiadujących ze sobą komórek i tkanek ciała. Świadomość istnienia substancji o takim działaniu miał Heidenhain już w 1891 roku, ale dopiero późniejszy laureat Nagrody Nobla Claude (1937, 1940) przyjrzał się bliżej temu zjawisku i odkrył silne działanie rozszerzające i rozpulchniające wyciągów z pijawek na tkanki ciała i skórę. Ciekawą właściwością tego enzymu jest rozpuszczanie związków wielocukrowych tworzących ścianki przetrwalników wielu mikroorganizmów.

chloromecytyna - antybiotyk o działaniu przeciwbakteryjnym.

Pijawki są bardzo często wykorzystywane przy replantacjach kończyn, palców, skóry, piersi, uszu, przy kuracjach odmładzających itp.